Jiří Fejfar

11.01.2017

Jiří Fejfarnarozen 1960
žije v Liberci
e-mail: j.fejfik@email.cz

Fotografické vzdělání
Hradecká Fotografická Konzervatoř Hradec Králové

Členství ve spolcích
Fotoklub Obscura

Výstavy samostatné
2014 kavárna Centra aktivního času Liberec

Výstavy kolektivní

2010 Fotoklub Obscura, Eurocentrum Jablonec nad Nisou

2011 Fotoklub Obscura, Eurocentrum Jablonec nad Nisou

2012 Fotoklub Obscura, Eurocentrum Jablonec nad Nisou

2012 Fotoklub Obscura, Ambit muzea v České Lípě

2013 Fotoklub Obscura, Krajský úřad Libereckého kraje

2014 Fotoklub Obscura, Eurocentrum Jablonec nad Nisou

2015 Fotoklub Obscura, Eurocentrum Jablonec nad Nisou

Fotografovat jsem zkoušel již jako kluk, v té době dostupnými přístroji. Svůj první foťák – kinofilmovou zrcadlovku Zenit 11 – jsem si koupil během dospívání. Fotil jsem s ním ale pouze příležitostně rodinné snímky, výlety atd.. Dost mě to bavilo, ale svůj zájem o fotografii jsem z mnoha důvodů nerozvíjel do hloubky. Bylo období, kdy jsem si ve fotokomoře nazvětšoval více svých výtvorů, ale po čase jsem opět fotil jen příležitostně a s určitým omezením, které jsem vždy při focení na kinofilm prožíval.

Až s příchodem digitálních přístrojů a různých možností si je např. v práci vyzkoušet, jsem se začal znovu o focení zajímat více. Mohl jsem „otestovat“ několik různých modelů a poznal jsem „svobodu“ a volnost při pořizování snímků. Jedna z mých kamarádek mi občas pochválila některé fotky a to mě samozřejmě vždy povzbudilo k další činnosti. Také jsem se pracovně seznamoval se základními úpravami ve foto editorech a to mě také učarovalo.

Jednoho dne mi manželka koupila můj první digi foťák (Fuji S7000), konečně jsem se mohl rozfotit :-). Fotil jsem všechno, co se mi v mém okolí líbilo a co foťák zvládal, ale bylo to bez jakéhokoliv zaměření. Proto jsem začal hledat nějaký fotoklub, kde bych se mohl fotograficky vzdělávat a dát svým fotkám nějaký směr. Dlouho jsem nemohl žádný najít, až jsem objevil jeden v Jablonci. Byl jím fotoklub Nekras a krátkou dobu jsem ho navštěvoval. Zanedlouho se mi ale dostalo do rukou vydání “Véčka” a tam jsem se dočetl o Petru Šimrovi (vedoucím fotoklubu Obscura) a také jsem tam našel kontakt na jednoho z členů tohoto fotoklubu. Dozvěděl jsem se také, že tento klub klade důraz na fotografické vzdělání svých členů a to bylo něco, co mě silně přitahovalo. Kromě jiného jsme našli “společnou řeč” i v tématech fotografie. Proto jsem neváhal a začal Obscuru pravidelně navštěvovat.

S příchodem do Obscury jsem našel partu výborných fotografů. Jsem velmi rád, že zde můžu získávat nové vědomosti a korekce pro své fotografie. Kluci jsou upřímní v hodnocení, a tak člověk slyší i kritiku, i pochvalu a to je pro tvůrčí práci vždy velmi důležité. Díky tomu můžu rozvíjet svého foto koníčka.

Po nějakém čase jsem začal koketovat s myšlenkou, zkusit nějaké fotografické vzdělání. Ne kvůli “papíru”, ale posunout se dál v některých oblastech, kde jsem si nebyl jistý v kramflecích. Protože někteří členové již absolvovali HFK (Hradeckou Fotografickou Konzervatoř), přemýšlel jsem i já tímto směrem. Absolvoval jsem se přijímací pohovory a po přijetí jsem se těšil na nové fotografické zkušenosti. Moje představy se trochu lišily od reality, nicméně mě škola snad ve všech směrech obohatila, i když to občas “bolelo”.

Z metra

6 Photos

Jablonec

13 Photos

ZZSLK

6 Photos

NY

12 Photos