Petr Urbánek

10.12.2015

narozen 1981
žije v Liberci
e-mail: peturbanek@seznam.cz

Fotografické vzdělání
Bez fotografického vzdělání

Členství ve spolcích
Fotoklub Obscura

Výstavy kolektivní
2006 Fotoklub Obscura, Nádraží Liberec
2007 Fotoklub Obscura, Knihovna Liberec
2008 Fotoklub Obscura, Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
2009 Fotoklub Obscura, Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
2009 Fotoklub Obscura, Centrum Babylon, Liberec
2010 Fotoklub Obscura, Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
2011 Fotoklub Obscura, Eurocentrum, Jablonec nad Nisou

Publikace
2009 Časopis Véčko (2/2009), ilustrace

K fotografování jsem se dostal  někdy  koncem devadesátých let, když mi rodiče koupili první fotopřístroj, kompakt FOMEI na negativ. V té době jsem fotil hlavně o dovolené a na výletech. V roce 2003 jsem si pořídil kinofilmovou zrcadlovku Minolta Dynax40 a nějakou dobu jsem pak v euforii fotil vše, co mi přišlo do cesty. Jak už to tak bývá, tak z toho až na pár výjimek nic nebylo. Těch pár výjimek jsem měl náhodou sebou při návštěvě u Petra Štoska. Chvilku se na ně koukal a nabídl pak mi, jestli se nechci přijít podívat do fotoklubu. To bylo koncem roku 2004 a od té doby jsem členem fotoklubu Obscura.

Od začátku byla mým hlavním tématem, a stále zůstává, krajina, kdy většina fotek vzniká při toulkách přírodou. Poslední dva roky fotografuju převážně s digitálním Nikonem D1H, na kinofilm jsem ale rozhodně nezanevřel a někdy se k němu rád vracím.

Nevím, zda to brát jako štěstí nebo smůlu, ale nikdy jsem se dosud během focení nedostal do nějakého konfliktu, nepříjemné situace, nebo že by mě někdo, nedej bože, chtěl inzultovat, volat na mne policii.  Snad až na jednu paní ve stánku na trhu, které se moc nelíbilo, že fotím cetky, které tam prodávala. Asi nemělo cenu jí vysvětlovat, že pěkně odrážejí světlo. O to větší zkušenost mám s tím, že si focení dokážu daleko lépe zkazit úplně sám. Zcela stačí zapomenutá karta ležící někde doma v šuplíku, na stole u počítače, nebo dobře vybité baterky. To pak ze mne většinou nejdříve vypadne „co je zase s tím šmejdem“, tedy s foťákem…

Text byl zapůjčen z připravované klubové publikace.

Jizerské hory

6 Photos

Pyreneje

3 Photos

Paříž

4 Photos

Schody

2 Photos