Archív

Příspěvek oštítkován ‘Výlet’

Do Bratislavy na Měsíc fotografie

Začátkem listopadu jsme se vydali na 19. ročník výstavy Měsíc fotografie v Bratislavě. Program na netu nabízel mnoho zajímavého, například  World Press Photo 2009,  fotografie Ansela Adamse a Imogen Cunninghamové a spoustu dalších výstav, celkem dvacet osm, rozesetých po centru města.

Noclehy přes internet zařídil Jirka Fejfar a tak jsme v pátek ráno mohli odjet. Partu tvořili Petr Štosek, Fanda Šidák, Pavel Gebhart a řidič Petr Šimr. V Rychnově u Jablonce nad Nisou jsme přibrali Pavla Kusalu a takto kompletní vyrážíme směr Bratislava. Cesta nám utíkala, jedeme přes Svitavy, spekulovali jsme o výstavách, které nás čekají a našich fotografiích, ba i alternativním léčení urinoterapií. Před Brnem se stavíme na kávě a protahujeme si “kostry”. Za Brnem mne (řidiče) vyděsila roleta na dálnici. A to jsem nevěděl, že stejná “kvalita” dálnice je i z Brna do Prahy.  To je tak dobrý, aby se něco na autě uklepalo. Hrůza, v duchu počítám, kdy jsem tudy jel naposledy. Bude to dobrých patnáct let.

Čtěte dále…

Návštěva výstavy Olafa Martense, Lipsko

Výstava Olafa MartenseTak jsme se vypravili do světa. Do světa Německého, nalokat se tak trochu jiné atmosféry, cizácké,  i když, jen tak si líznout z povrchu. A taky zároveň do světa fotografie. Jeli jsme do Lipska, města proslaveného výstavami, například automobilů, ale my jeli na výstavu fotografií.

S Olafem Martensem se osobně zná už jen Helmut Guschl, myslím, že Vláďa Hubal a já. Poznali jsme se na počátku našich kontaktů s fotoklubem v Nordhausenu. Někdy v první polovině osmdesátých let (už sakra minulýho století) jsme na návštěvě u nich v Německu viděli jejich klubovou výstavu. A už tenkrát byla na jeho fotografiích vidět cílevědomá práce s motivem, na fotkách měl mini příběh, měly jednoduchý, ale vtip, ironii. Náš odhad se později potvrdil, když se Olaf dostal na vysokou uměleckou školu v Lipsku a dal se na dráhu volného fotografa. S radostí jsme mu jednou, myslím v roce 1984 uspořádali výstavu na nádraží v Liberci, a on ji dodnes stále uvádí jako  první autorskou výstavu ve své kariéře. Od té doby jsme se viděli osobně snad jen jednou, dvakrát, i když jednou dokonce přijel do Liberce a přivezl nám svoje dvě první fotografické knihy. To už jsme o něm věděli, že se zabývá módní fotografií a jezdí fotit holky po celém světě. Z pro nás neznámých důvodů, se mu ale nejlépe fotografuje v Rusku. Budiž mu odpuštěno, ty fotky jsou prostě nádherný, pořád je v nich dávka ironie, kontrastu, vtipu.

Čtěte dále…

Kategorie: Akce Štítky: , , ,